mego@px.psg.sk
  AUGUST 2013
Archív starších správ po mesiacoch
Termínový kalendár
Linky na chess stránky
Archiv osobností
História otvorení
Šachová história
 

.Turnaj 19.5.2013
.........Výsledky
 
Chess Results
 
 

29/08 2013, 18:00 15.Rychnovský šachový festival seniorov 2013 Rychnov nad Kněžnou (CZE)

Šesti turnajů 15. ročníku Rychnovského šachového festivalu seniorů se zúčastnilo celkem 248 hráčů ze šesti zemí. Letošní ročník přinesl hned několik novinek, které soutěž zkvalitnily. Většina účastníků vysoko oceňuje vysoce kulturní prostředí hracího sálu, sousední restauraci s nabídkou levných jídel, blízkost hracího sálu a ubytování, možnost levného ubytování s tím, že je na pokoji jen jedna osoba. V Pelclově divadle ocenili účastníci i dostatek prostoru kolem šachovnic. Letos organizátoři zajistili poprvé 11 ON-LINE přenosů na internet na do sálu pro diváky s občerstvením. Došlo k výraznému omlazení realizačního týmu a pořadatelé obohatit tištěný i elektronický bulletin o medailonky s vybranými účastníky. Aktuální informovanost účastníků i diváků zajstili prostřednictvím webových stránek www.panda-rk.cz. Výsledky byly již odeslány ke zpracování na ELO FIDE i ELO LOK a budou započteny již k 1. 9. 2013. „Velmi mě potěšila všeobecná chvála našeho mladého realizačního týmu za vstřícnost a slušnost k účastníkům,“ konstatoval při závěrečném vyhodnocení ředitel festivalu Jiří Daniel.

DOROST nad 50 LET 1.Vojtěch Humlíček (Sokol Hradec Králové) 8 bodů, 2. Zdeněk Urban (AD Jičín) 7,5, 3. Petr Malinovský (Krnov) 7. Nejlepší z Rychnovska: 9. Jaroslav Cvejn (Sp. Rychnov) 5 bodů. Celkem 21 hráčů.Do soutěže vstoupil nečekaně svižně až sedmý nasazený lektor královéhradecké fakulty lékařství Vojtěch Humlíček. Nikdo však nečekal, že na jedinou ON-LINE šachovnici, kde hrál poprvé ve 4. kole a porazil Zdeňka Urbana, vydrží celý turnaj a povolí soupeřům jen dvě remízy. ELO FIDE mu během turnaje vyskočilo o 49 bodů.
Zdeněk Urban, auditor z Jičína ,zpočátku vyhrával až přesností v koncovkách, prokázal velmi dobrou formu, plnil roli favoria a nebýt ztráty poloviny bodu s Václavem Chládkem, ještě by vítěze bodově dohnal. Turnajem prošel velmi dobře i podnikatel z Krnova, Petr Malinovský (navíc se ukázal jako džentlmen turnaje a odvezl oba účastníky z Ukrajiny k vlaku). Výkonem pak všechny muže šokovala školní inspektorka z kraje Vysočina čtvrnáctá nasazená školní inspektorka kraje Vysočina Eva Kořínková. její výkon byl rapidně lepší než loňský, polešila si ELO FIDE o 37 bodů, vyhrála kategorii žen a patrně nejvíc šokovala už v 1. kole Václava Chládka, když porazila soupeře téměř o třista bodů lepšího. Také desátý nasazený Jindřich Habada z Kladna, poslední vítěz finanční ceny může být spokojen - nechal za sebou dva bývalé vítěze. Za zmínku stojí i výkon v pohodě hrající Soni Kubelové, celkově druhé mezi ženami, zlepšila si rating FIDE o 23 bodů.

Mistrovství ČR nad 60 let 1.Petr Mlýnek (Duras Brno) 7,5, 2. Jiří Fišer (ERA PS Praha) 7, 3. Yrij Vorobyov (Sevastopol – UKR) 6,5, 4. Boris Furman (Moskva – RUS) 6,5, 5. Piotr Gasik (Polonia Varšava – POL) 6,5, 6. Josef Katenáčo Novotný (Region Panda) 6, atd 64 účastníků.
Dlouho se zdál být nejklidnějším a neporazitelným první nasazený FM Yrij Vorobyov z ukrajinského Sevastopolu, jemuž ale úspěšně sekundoval Petr Mlýnek, ve čtvrtém kole spolu remizovali a už to vypadalo na "mrtvý běh". Rozhodlo 7. kolo: Josef Katenáčo Novotný v krásné partii Vorobyova porazil a zastavil, a Yrij potom už jen remizoval s Vláčilem a Furmanem. Petr Mlýnekz Brna v 7. kole remizoval s Furmanem a v 9. kole na jistotu se Šíblem. Jako myška se proplazil "peletonem" Jiří Fišer z Poštovní spořitelny Praha, který měl po třech kolech jeden bod, ale světe div se, potom už kosil soupeře jednoho za druhým, v posledních třech kolech porazil Uhmana, Novotného i Vláčila A VYNESLO MU TO 2. MÍSTO! Jmenovec již zesnulého leningradského velmistra FM Rus Boris Furman z Moskvy neprohrál s nikým, ale porazil jen hráče druhé a čtvrté desítky. To otec mistryně světa do 18 let z roku 2007 Anny Gasik, pan Piotr Gasik z Varšavy bojoval mnohem srdnatěji, byť se během turnaje zranil a nosil prst v dlaze... V 8. kole prohrál na 1. šachovnici boj o první místo (vloni u nás vyhrál bleskový turnaj) s Petrem Mlýnkem. Slavný vynálezce Katenáča Josef Novotný (Panda Rychnov) soupeře opět šokoval. nejen v 7. kole. Skončil šestý, byť měl v posledních třech kolech všechny medailisty!

SENIOŘI nad 70 LET 1.Václav Vítek (Cheb) 6,5, 2. Miloslav Jaček (Akuma Mladá Boleslav), 3. Emil Macura (Zlín), 4. Rudolf Mesiarik (Region Panda) 6, atd. 34 účastníků.
Václav Vítek z Chebu přijel do Rychnova vyhrát už podruhé a stal se neoficiálním mistrem republiky "sedmdesátek", protože nikde jinde v Česku se tak silný turnaj této kategorie nehraje. Klopýtl přitom ve 4. kole s Bohumírem Glembekem (prohrál), ale v přímých bojích o vítězství porazil v předposledním kole Emila Macuru a v posledním se ubránil veškerým snahám trojnásobného rychnovského vítěze Rudolfa Mesiarika. I on vyhrál turnaj zaslouženě.
Míla Jaček byl dlouho v čele, ale nezvládl poaslední dvě kola (prohrál s Mesiarikem a jen remizoval s Abrhámem), což ho připravilo o druhé vítězství. Podobhně třetí Emil Macura - ale lepší výsledek by byl nespravedlivý, prohrál s oběma medailisty.
Více čekal asi první nasazený Ruda Mesiarik, ale po prohrách ve 3. a 4. kole se skutečně probil do boje o první místo, tlačil Vaška Vítka (přehrejte si), ale marně. Překvapil pátý Josef Prachař , který byl až desátý nasazený.

VETERÁNI nad 80 let 1.Bohumír Zámečník (Žamberk), 2. Vlastislav Košťálek (Trutnov), 3. Jaroslav Sládek (Jičín) ..> celkem 5 hráčů.Bojovali jako lvi. V Rychnově vyhrál již podruhé a stal se tak "nesmrtelným" Bohumír Zámečník. Porazil i prvního nasazeného ze sedmdesátek Rudu Mesiarika a od vítěze sedmdesátek ho dělil jen jeden bod a měl lepší střední Bucholtz! Pak, že stárneme... Keramickou sošku za druhé místo v "osmdesátkách" si odvezl společně se 4 body ze sedmdesátek Vlastislav Košťálek z Úpice.Asi se mu vyplatilo, že v Rychnově poprvé i bydlel a přijel s manželkou. Třetí místo a rovněž 4 body vybojoval v sedmdesátkách Jaroslav Sládek z Jičína (86 let). Stejný počet bodů, ale horší pořadí vybojoval nejstarší účastník turnaje Dimitrij Mathon (86 let, dvojnásobný vítěz kategorie). Dimitrij každoročně dobrovolně hraje "šedesátky", o kategoii výš hraje i Zdeněk Most - velcí bojovníci!

ŽENY 1.Eva Kořínková (Světlá n. S.), 2. Soňa Kubelová (Krnov), 3. Jadwiga Gasik (Varšava), 5 hráček.
Suverénně nejlepší výkon mezi ženami předvedla a kategiorii už podruhé vyhrála Eva Kořínková (5,5 bodu, výkon 1990).Na našem turnaji seniorek ale umožňujeme i start hráčkám nad 30 let, takže její konkurence může v příštích letech prudce stoupnout. Letos hrálo 5 žen, druhá Soňa Kubelová (14. místo v padesátkách, výkon 1770) a Jadwiga Gasik měly 4,5 bodu. Nečekaně vynikající výkon Jadwigy (33. místo, výkon 1964) patrně ovlivní pomocné hodnocení žen od příštího ročníku.

Otevřený Bleskový turnaj celkem se hrál tempem 2x4 minuty + 3 sekundy na tah. V posledním kole bojovali na prvním stole devítikolového turnaje ředitel festivalu a předseda Regionu Panda s mistryní republiky v šachu žen 2013 a šéfredaktorkou turnajového bulletinu Martinou Marečkovou! 1.Jan Uhman (Hustopeče), 2. Martina Marečková (Rychnov) 8,5, 3. Jindřich Melich (Praha Pankrác), 4. Boris Furman (RUS) 8, 5. Martin Šmajzr (Jiskra Ústí n. O., 6. Jiří Daniel (Rychnov) 7,5. Celkem 38 hráčů.

Bleskový turnaj SENIOR Byl určen jen pro hráče nad 50 let. 1.Furman (RUS) 8, 2. Vorobyov (UKR) 7, 3. Malinovský (Krnov) 7, 4. Uhman (Hustopeče), 5.Gasik (POL), 6. Juříček (Vsetín) po 6,5, … 10. Daniel (Rychnov) 5,5, celkem 62 hráčů.

Festival podpořili: Královéhradecký kraj, Město Rychnov nad Kněžnou, ŠKODA AUTO Kvasiny, Šachový svaz České republiky, VASPO Vamberk, Petr Frolík – pražírna kávy Borohrádek, Vamtex Vamberk, BEAS Lično, MARTA Dobruška, HOTEL HAVEL, Penzion Zvon, VELO VÍT SPORT, Restaurace Národní dům, Kniha Olga Pírová, Indigo Rychnov n. K., Euroregion Glacensis

Výsledky na Chess-Results.com: http://chess-results.com/tnr97658.aspx?lan=4
Oficiálna stránka podujatia:
http://www.panda-rk.cz/

Petr Mlýnek Václav Vítek
vítězové nad 80, Jaroslav Sládek, Vlastislav Košťálek, Bohumír Zámečník a ředitel festivalu, Jiří Daniel. Bleskový turnaj
Vojtěch Humlíček Organizačný team

29/08 2013, 17:30 Chess World Cup 2013 Tromso (NOR)

Hlavnou šachovou udalosťou v dňoch 10.8.-3.9.2013 je Svetový pohár v nórskom Tromso, ktorý je kvalifikačným turnajom pre Turnaj kandidátov.
   
Andreikin, Dmitry (RUS 2716) 1/2 1/2 1/2 , 1-0 Tomashevsky, Evgeny (RUS 2706)
Vachier-Lagrave, Maxime (FRA 2719) 1/2 1/2 0-1 , 1/2 Kramnik, Vladimir (RUS 2784)
   
ChessBase.com: Kolo 1.1 , Kolo 1.2 , Kolo 1.3 , Kolo 2.1 , Kolo 2.2 , Kolo 2.3 , Kolo 3.1 , Kolo 3.2 , Kolo 3.3 , Kolo 4.1 , Kolo 4.2 , Kolo 4.3 , Kolo 5.1 , Kolo 5.2 , Kolo 5.3 , Kolo 6.1 , Kolo 6.2 , Kolo 6.3
Wiki:
https://en.wikipedia.org/wiki/Chess_World_Cup_2013
Turnajový pavúk:
http://www.chessworldcup2013.com/games/pairings
Oficiálna stránka podujatia:
http://www.chessworldcup2013.com/
Tomashevsky - Andreikin Kramnik - Vachier Lagrave

27/08 2013, 11:50 40.Memoriál Ondreja Rintela 2013 Bratislava (SVK)

Jubilejný 40 ročník turnaja mládeže "Memoriál Ondreja Rintela" sa v hral v dňoch 23.8.-26.8.2013. V turnaji určenom pre hráčov 1997 a mladších si zahralo 41 šachistov. Po 9.kolách v ňom zvíťazil odchovanec organizátora podujatia Marek Karas so ziskom 7,5 boda. Druhé miesto obsadil Peter Puškár a tretie Rastislav Kavoň.

Konečné poradie v turnaji po 9.kole:
1.Karas Marek (2009 ŠK Doprastav Bratislava) 7,5b 2.Puškár Peter (2050 Lokomotíva Trnava) 7b 3.Kavoň Rastislav (2002 ŠK Komplet Modranka) 6,5b 4.Jablonický Martin (1978 ŠK Komplet Modranka) 6,5b 5.Koloditsová Renáta (1840 ŠK Senec) 6,5b 6.Mackovič Miroslav (1918 ŠK Komplet Modranka) 6b 7.Macko Miroslav (1623 KŠN Bratislava) 6b 8.Takacs Laszlo (2184 ŠK Dunajská Streda) 5,5b 9.Suchanský Jakub (1796 KŠN Bratislava) 5,5b 10.Ležovič Maroš (1773 ŠK Komplet Modranka) 5,5b .... 41 hráčov

Fotogaléria: https://www.facebook.com/#!/media/set/?set=a.708832885808860.1073741878.195320827160071&type=3
Výsledky na Chess-Results.com:
http://chess-results.com/tnr105517.aspx?lan=4 , Excel
Chess.sk:
http://www.chess.sk/index.php?str=spravodajstvo&od=0&detail=1273
ŠK Slovan Bratislava mládež:
http://mladez.slovan-bratislava.com/
ŠK Doprastav Bratislava:
http://www.skdps.com/menu_item.php

   

25/08 2013, 21:10 15.Rychnovský šachový festival seniorov 2013 Rychnov nad Kněžnou (CZE)

V Rychnově nad Kněžnou skončil 15. ročník Rychnovského šachového festivalu seniorov, ktorý sa konal v dňoch 20.8.-25.8.2013. Podrobné informácie o priebehu podujatia si môžete prečítať na stránkach Šachovej školy Panda Rychnov nad Kňežnou.

Senioři nad 50 rokov: 1.Humlíček Vojtěch (1952 Sokol Hradec Králové) 2.Urban Zdeněk (2124 ŠK AD Jičín) 3.Malinovský Petr (2003 Lokomotiva Krnov) .... 22 hráčov
Senioři nad 60 rokov: 1.Mlýnek Petr (2192 ŠK Duras BVK) 2.Fišer Jiří (1963 ŠK ERA Poštovní spoŕitelna) 3.FM Vorobyov Yrij (UKR 2235) .... 79 hráčov
Senioři nad 70 a 80 rokov: 70 rokov - Vítek Václav (2043 ŠK K-servis Cheb) 80 rokov - Zámečník Bohumír (1904 SK Žamberk) .... 36 hráčov

Výsledky na Chess-Results.com: http://chess-results.com/tnr97658.aspx?lan=4
Oficiálna stránka podujatia:
http://www.panda-rk.cz/

   

25/08 2013, 20:40 23.O putovní pohár lázeňského města Jeseník 2013 (CZE)

Letné turnaje sa nám prehupli do záverečnej časti prázdnín. V dňoch 17.8.-25.8.2013 poriadal Šachový klub Jeseník už 23.ročník medzinárodného šachového turnaja "O putovní pohár lázeňského města Jeseník".

Konečné poradie v turnaji po 9.kole:
1.Banasik Krzysztof (POL 2231) 7,5b 2.Cukrowski Filip (POL 2186) 7,5b 3.FM Mudrák Josef (CZE 2334) 7b 4.FM Kraus Tomáš (CZE 2365) 7b 5.Maciček Jakub (CZE 2229) 6,5b 6.Mitura Karel (CZE 2119) 6,5b 7.Szotkowski Jakub (CZE 2196) 6,5b 8.Havelka Josef (CZE 1959) 6,5b 9.Bes Michal (POL 2022) 6,5b 10.Kalmanik Krzysztof (POL 1882) 6,5b .... 149 hráčov

Výsledky na Chess-Results.com: http://chess-results.com/tnr106860.aspx?lan=4 , Excel
Šachový klub Jeseník:
http://sachjes.cekuj.net/news.php


Mesto Jeseník

25/08 2013, 20:10 18.Vienna Chess Open 2013 (AUT)

V dňoch 17.8.-25.8.2013 sa vo Viedni konal 18.ročník Vienna Chess Open 2013. V nádherných priestoroch viedenskej radnice si v 4 turnajoch zahralo viac ako 700 hráčov z 39 krajín. Do turnajov zasiahlo i 11 hráčov Slovenska v turnaji A a 4 v turnaji B. Česká republika obsadila 11 miest.

Konečné poradie v turnaji A po 9.kole:
1.GM Novikov Stanislav (RUS 2545) 7,5b 2.IM Dastan M.Batuhan (TUR 2417) 7,5b 3.IM Poetsch Hagen (GER 2446) 7,5b 4.GM Kim Alexey (KOR 2477) 7,5b 5.GM Akesson Ralf (SWE 2467) 7,5b 6.IM Hawkins Jonathan (ENG 2521) 7,5b .... 61.IM Vyskočil Neklan (CZE 2398) 6b .... 105.GM Maník Mikuláš (SVK 2413) 5b ... 110.FM Čertek Pavel (SVK 2304) 5b .... 119.FM Roháček Miroslav (SVK 2268) 5b .... 120.Pagerka Martin (SVK 2243) 5b .... 400 hráčov

Fotogaléria: http://www.vienna-chess-open.at/open-2013.html?&L=3
Výsledky na Chess-Results.com:
http://chess-results.com/tnr89387.aspx?lan=4 , Výsledky SVK
Oficiálna stránka podujatia:
http://www.vienna-chess-open.at/viennachess.html?&L=3
Chess.sk:
http://www.chess.sk/index.php?str=spravodajstvo&od=0&detail=1269

   

25/08 2013, 19:40 0.rapid AŠK Nitra 2013 (SVK)

Amatérsky šachový klub Nitra usporiadal v sobotu 24.8.2013 0.ročník rapid turnaja. V turnaji na 9.kôl tempom 2x15 minút si zahralo 42 hráčov.

Konečné poradie v turnaji po 9.kole:
1.Jančovič Peter (2186 AŠK Nitra) 7,5b 2.FM Bresťák Ján (2193 ŠK Bašta Nové Zámky) 7b 3.IM Báňas Ján (2287 Lokomotíva Trnava) 6,5b 4.Slamena Michal (1991 ŠK Zentiva Hlohovec) 6,5b 5.FM Farkas Gábor (2346 ŠK Russel Gabčíkovo) 6b 6.Ábel Peter (2214 ŠK Kúpele Piešťany) 6b 7.FM Martiška Peter (2267 AŠK Nitra) 5,5b 8.Jablonický František (2107 ŠK Osuské) 5,5b 9.Kovács Jozef (2041) 5,5b 10.Chovan Milan (1879 AŠK Nitra) 5,5b .... 42 hráčov

Fotogaléria: https://www.facebook.com/#!/media/set/?set=a.156818821180533.1073741826.156818154513933&type=1
Chess-Results.com:
http://chess-results.com/tnr106619.aspx?lan=4 , Excel
Amatérsky šachový klub Nitra:
http://www.ask-nitra.sk/


Mesto Nitra

25/08 2013, 19:20 12.Medzinárodný šachový festival 2013 Plzeň (CZE)

V dňoch 17.8.-24.8.2013 sa konal 12.ročník medzinárodné šachového festivalu v Plzni. V hlavnom open zvíťazil po 9.kolách a minuloročné prvenstvo obhájil GM Peter Neuman (2516). Víťazom doplnkového bleskového turnaja sa stal GM Jiří Štoček. Najlepšou ženou bola na 20.mieste Martina Kocandová z ŠK Klatovy. Najlepším hráčom do 16 rokov bol Daniel Kožúšek z AD Jičín.

Konečné poradie v turnaji po 9.kole:
1.GM Neuman Petr (CZE 2516) 7,5b 2.IM Plischki Sebastian (GER 2421) 6,5b 3.IM Chudinovskikh Alexander (RUS 2320) 6,5b 4.Sabuk Piotr (POL 2239) 6,5b 5.IM Kireev Aleksei (RUS 2337) 6,5b 6.Siembab Bartosz (POL 2223) 6,5b 7.FM Vlasák Lukáš (CZE 2339) 6b 8.Hába Zdeněk (CZE 2241) 6b 9.Polk Petr (CZE 2218) 6b 10.Šimůnek Filip (CZE 2129) 6b .... 78 hráčov

Fotogaléria: https://picasaweb.google.com/108754947465193410096/SachovyFestivalPlzen2013#
Výsledky na Chess-Results.com:
http://chess-results.com/tnr101791.aspx?lan=4 , Excel
Oficiálna stránka podujatia:
http://www.msfplzen.cz/

   

25/08 2013, 18:10 7.Wisconsin Cup 2013 Prostějov (CZE)

Šachový oddiel Sk Prostějov v spolupráci s firmou Wisconsin Enginierig usporiadal v dňoch 17.8-24.8.2013 7.ročník šachového turnaja "Wisconsin Cup Prostějov 2013". V zasadacom sále Národného domu si zahralo 36 hráčov. V turnaji s prevahou zvíťazil IM Jaroslav Bureš (2377) pre Vladimírom Dvořákom (2000) a Romanom Závůrkom (2172).

Konečné poradie v turnaji po 9.kole:
1.IM Bureš Jaroslav (CZE 2377) 8,5b 2.Dvořák Vladimír (CZE 2000) 7b 3.Závůrka Roman (CZE 2172) 6,5b 4.Cagašík Tomáš (CZE 2242) 6b 5.Ragaa Hassan (EGY 2067) 6b 6.Prucek Ladislav (CZE 1870) 6b 7.Fiala Jiří (CZE 2005) 5,5b 8.Zatloukal Petr (CZE 2134) 5,5b 9.Buriánek Michal (CZE 1695) 5,5b 10.IM Volodin Viktor (RUS 2188) 5b .... 36 hráčov

Fotogaléria: http://dubrudolf.rajce.idnes.cz/Wisconsin_Cup_2013
Výsledky na Chess-Results.com:
http://chess-results.com/tnr107602.aspx?lan=4 , Excel

   

25/08 2013, 16:50 Chess World Cup 2013 Tromso (NOR)

Hlavnou šachovou udalosťou v dňoch 10.8.-3.9.2013 je Svetový pohár v nórskom Tromso, ktorý je kvalifikačným turnajom pre Turnaj kandidátov.
   
Kramnik, Vladimir (RUS 2784) 1-0 1/2   Korobov, Anton (UKR 2720)
Tomashevsky, Evgeny (RUS 2706) 1/2 1-0   Kamsky, Gata (USA 2741)
Vachier-Lagrave, Maxime (FRA 2719) 1/2 1/2 1/2 , 1-0 Caruana, Fabiano (ITA 2796)
Andreikin, Dmitry (RUS 2716) 1/2 1/2 1-0 , 1/2 Svidler, Peter (RUS 2746)
   
ChessBase.com: Kolo 1.1 , Kolo 1.2 , Kolo 1.3 , Kolo 2.1 , Kolo 2.2 , Kolo 2.3 , Kolo 3.1 , Kolo 3.2 , Kolo 3.3 , Kolo 4.1 , Kolo 4.2 , Kolo 4.3 , Kolo 5.1 , Kolo 5.2 , Kolo 5.3
Wiki:
https://en.wikipedia.org/wiki/Chess_World_Cup_2013
Turnajový pavúk:
http://www.chessworldcup2013.com/games/pairings
Oficiálna stránka podujatia:
http://www.chessworldcup2013.com/
Kramnik - Korobov Tomashevsky - Kamsky
Caruana - Vachier-Lagrave Svidler - Andreikin

25/08 2013, 16:40 Chess World Cup 2013 Tromso (NOR)

Hlavnou šachovou udalosťou v dňoch 10.8.-3.9.2013 je Svetový pohár v nórskom Tromso, ktorý je kvalifikačným turnajom pre Turnaj kandidátov. Aktuálne sa pohár dostal do štvrtého kola a v turnajovom pavúku zostalo 16 hráčov.
   
Tomashevsky, Evgeny (RUS 2706) 1/2 1/2 1/2 , 1/2, 0-1 , 1-0 , 1-0, 1/2 Morozevich, Alexander (RUS 2739)
Kamsky, Gata (USA 2741) 1-0 1/2   Mamedyarov, Shakhriyar (AZE 2775)
Le, Quang Liem (VIE 2702) 1/2 1/2 1/2 , 0-1 Svidler, Peter (RUS 2746)
Karjakin, Sergey (RUS 2772) 1/2 1/2 0-1 , 0-1 Andreikin, Dmitry (RUS 2716)
Caruana, Fabiano (ITA 2796) 1-0 1-0   Granda Zuniga, Julio E (PER 2664)
Gelfand, Boris (ISR 2764) 1/2 1/2 0-1 , 1/2 Vachier-Lagrave, Maxime (FRA 2719)
Kramnik, Vladimir (RUS 2784) 1-0 1/2   Ivanchuk, Vassily (UKR 2731)
Nakamura, Hikaru (USA 2772) 1/2 0-1   Korobov, Anton (UKR 2720)
   
ChessBase.com: Kolo 1.1 , Kolo 1.2 , Kolo 1.3 , Kolo 2.1 , Kolo 2.2 , Kolo 2.3 , Kolo 3.1 , Kolo 3.2 , Kolo 3.3 , Kolo 4.1 , Kolo 4.2 , Kolo 4.3
Wiki:
https://en.wikipedia.org/wiki/Chess_World_Cup_2013
Turnajový pavúk:
http://www.chessworldcup2013.com/games/pairings
Oficiálna stránka podujatia:
http://www.chessworldcup2013.com/
Čínsky supertalent Wei, Yi (CHN 2551) skončil v treťom kole Vassily Ivanchuk (UKR 2731) narazí v 4.kole na Vladimíra Kramnika

18/08 2013, 17:10 16.Open Považské Podhradie 2013 Priedhorie - propozície (SVK)

ŠK Považské Podhradie poriada v termíne 30.8.-1.9.2013 už 16.ročník turnaja Open Považské Podhradie v posledných rokoch na tradičnom mieste v rekreačnom zariadení v Priedhorí cca 18km od Považskej Bystrice. Turnaj sa hrá na 9.kôl švajčiarským systémom tempom 2x60 minút zo zápočtom na LOK a FIDE elo rapid.

Akcia na FB: https://www.facebook.com/SachoveSpravy#!/events/613262142041168/

Stav prihlášok môžete priebežne sledovať na http://chess-results.com/tnr105060.aspx?lan=4
Kompletné propozície turnaja 16.ročník Open Považské Podhradie 2013 si môžete pozrieť tu.

Kalendár turnajov na Slovensku a v Čechách k dispozícii tu.

18/08 2013, 17:00 11.FIDE Open Staré Město 2013 (CZE)

V dňoch 9.8.-17.8.2013 Šachový klub Staré Město organizoval 11.ročník medzinárodného Fide openu. V turnaji na 10.kôl za účasti 154 hráčov zvíťazil GM Vladimír Talla (2374). Druhé miesto horším pomocným hodnotením obsadil FM Martin Jurčík 2347) a tretie IM Vojtěch Plát (2470).

Konečné poradie v turnaji po 10.kole:
1.GM Talla Vladimír (CZE 2374) 8b 2.FM Jurčík Martin (SVK 2347) 8b 3.IM Plát Vojtěch (CZE 2470) 7,5b 4.IM Kaňovský David (CZE 2391) 7,5b 5.FM Červený Martin (CZE 2327) 7,5b 6.IM Kireev Aleksej (RUS 2337) 7,5b 7.FM Straka Vojtěch (CZE 2323) 7,5b 8.GM Kislinsky Alexey (CZE 2521) 7b 9.IM Jurčík Marián (SVK 2488) 7b 10.IM Chudinovskikh Alexander (RUS 2299) 7b .... 154 hráčov

Fotogaléria: http://sachysm.rajce.idnes.cz/FIDE_Open_Stare_Mesto_2013
Výsledky na Chess-Results.com:
http://chess-results.com/tnr108182.aspx?lan=4 , Excel
Oficiálna stránka podujatia:
http://www.fera.hitech.cz/

Úvodná simultánka Víťaz turnaja GM Vladimír Talla, v pozadí druhý FM Martin Jurčík
   

18/08 2013, 16:40 2.šachový turnaj u Apka 2013 Brezová pod Bradlom (SVK)

Gazdovský dvor u Apka Brezová pod Bradlom hostil v sobotu 17.8.2013 2.šachový rapid turnaj. Na letnej terase v 9.kolovom turnaji na 2x15 minút si zahralo 26 hráčov.

Konečné poradie v turnaji po 9.kole:
1.Gaša Andrej (SVK 2308) 7b 2.Danada Tomáš (SVK 2081) 7b 3.IM Báňas Ján (SVK 2310) 7b 4.FM Vrána František (CZE 2282) 6,5b 5.Jablonický Martin (SVK 1978) 6b 6.Gaša Patrik (SVK 1959) 5,5b 7.Jakubec Milan (SVK 2084) 5b 8.Danada Ondrej (SVK 1876) 5b 9.Perička Tomáš (SVK 1994) 5b 10.Verges Jorg (GER 1940) 5b .... 26 hráčov

Chess-Results.com: http://chess-results.com/tnr108139.aspx?lan=4 , Excel
FB:
https://www.facebook.com/#!/events/582794238425444/?fref=ts


Mesto Brezová pod Bradlom

17/08 2013, 16:40 25.Jiráskův memoriál 2013 Rakovník (CZE)

V dňoch 10.8.-17.8.2013 sa v Rakovníku hral jubilejný 25.ročník medzinárodného šachového turnaja "Jiráskův memoriál", súčasťou bol i 5.ročník veľmajstrovského turnaja. V tomto turnaji zvíťazil IM Pavel Šimáček (CZE 2467) zo ziskom 6,5 boda. V dvoch open turnajoch štartovalo spolu 54 hráčov.

Turnaj GM po 9.kole:
1.IM Šimáček Pavel (CZE 2467) 6,5b 2.GM Jaracz Pawel (POL 2510) 5b 3.IM Kislik Erik Andrew (USA 2352) 5b 4.IM Freisler Pavel (CZE 2338) 5b 5.IM Plischki Sebastian (GER 2421) 4,5b .... 10 hráčov
Kompletné poradie

Turnaj Open A FIDE po 9.kole:
1.Klement Lukáš (CZE 2241) 6,5b 2.Haman Jakub (CZE 2170) 6,5b 3.Čáp Adam (CZE 2050) 6b 4.Tichý Štepán (CZE 2155) 6b 5.Vykouk Jan (CZE 2034) 5,5b .... 22 hráčov
Kompletné poradie

Turnaj Open B Národný po 9.kole:
1.Kotyk Václav (1792 ŠK Rakovník) 7,5b 2.Špererová Kateřina (1622 ŠK Karlovy Vary) 6,5b 3.Palla Rostislav (1678 TJ Spartak Rychnov nad Kněžnou) 6,5b 4.Růžička Václav (1696 DDM Praha) 6b 5.Civín Dominik (1532 ŠK Řevnice) 6b .... 32 hráčov
Kompletné poradie

Fotogaléria: http://sachyrakovnik.rajce.idnes.cz/
Oficiálna stránka podujatia:
http://www.sachyrakovnik.cz/

  Vľavo IM Pavel Šimáček (CZE) víťaz GM turnaja

17/08 2013, 15:50 Open Bojnice 2013 (SVK)

ŠK Prievidza poriadala v dňoch 10.8.-17.8.2013 šachový turnaj s tradíciou od roku 1958 Hornonitriansky pohár "Open Bojnice 2013". V turnaji na 8.kôl sa za šachovnicami zišlo 21 hráčov.

Konečné poradie v turnaji po 8.kole:
1.FM Kočiščák Jiři (CZE 2421) 7b 2.Podoba Milan (SVK 2111) 6b 3.Garban Mário (SVK 2053) 5b 4.IM Zakharchenko Arnold (UKR 2179) 5b 5.Zvaríková Alexandra (SVK 1988) 5b 6.Karas Marek (SVK 2009) 4,5b 7.FM Gažík Viktor (SVK 2145) 4,5b 8.Žákovič Jozef (SVK 1840) 4,5b 9.WCM Gažíková Veronika (SVK 2078) 4b 10.Krocka Erik (SVK 1875) 4b .... 21 hráčov

Výsledky na Chess-Results.com: http://chess-results.com/tnr100576.aspx?lan=4 , Excel
ŠK Prievidza:
http://www.sachprievidza.sk/

17/08 2013, 14:50 6.Letný šachový tábor Ježko 2013 Planinka (SVK)

6.ročník letného šachového tábora JEŽKO 2013 5.8 - 9.8.2013, Planinka, Malé Karpaty je históriou. Tábor organizoval šachový klub Komplet Trnava-Modranka, prvý krát s čerstvým štatútom Regionálnej šachovej akadémie TIRNAVIA šachových nádejí...
20 detí/mladých šachistov pod vedením 5 vedúcich prežilo od 5. do 9.augusta 2013 5 dní plných šachových aktivít, ale ako to na správnom tábore má byť nechýbali ani hry v prírode, výlety do okolia, športové aktivity, táborák, jazda na koni, lukostreľba, zábava. (Július Gajarský, ŠK Komplet Modranka ved.tábora)
 

Najmladší účastníci Simonka Barnéšová a Ondrej Pařízek. Rasťo Kavoň a Marek Karas sa zúčastnili už 6.krát - t.j. účasť na všetkých doterajších ročníkoch tábora!
Turnaj so zápočtom na LOK 15 účastníkov, 7.kôl. Víťaz Jakub Švec SKs Dubnica nad Váhom 6/7, 2.Daniel Matis 5/7, 3.Tibor Matis 4,5/7....
Turnaj v holanďanoch - 6 dvojíc -1.miesto Andrea Slabá/Sarah Hofmannová
Bleskový turnaj - 20 účastníkov, 9 kôl - 1.Marek Karas, 2. Rasťo Kavoň, 3.Martin Jablonický
Vyraďovací turnaj v bleskovom šachu - 16 úučastníkov - 1.Daniel Matis, 2.Tibor Matis, 3.Jakub Švec...

Komentár + foto: https://www.facebook.com/#!/media/set/?set=a.701647066527442.1073741875.195320827160071&type=1

   

17/08 2013, 14:40 Chess World Cup 2013 Tromso (NOR)

Hlavnou šachovou udalosťou v dňoch 10.8.-3.9.2013 je Svetový pohár v nórskom Tromso, ktorý je kvalifikačným turnajom pre Turnaj kandidátov. Aktuálne sa pohár dostal do tretieho kola v turnajovom pavúku zostalo 32 hráčov. V prvom kole opustil turnaj Zbyněk Hráček, ktorý nestačil na Viktora Bologana z Moldavska. Podobne v ňom skončil i Sergej Movsesjan, ktorého porazil nórsky veľmajster Jon Ludvig Hammer. V druhom kole nórsky hráč Jon Ludvig Hammer porazil i Davida Navaru.
   
Aronian, Levon (ARM 2813) 0-1 1/2   Tomashevsky, Evgeny (RUS 2706)
Malakhov, Vladimir (RUS 2707) 1/2 1/2 0-1 , 0-1 Caruana, Fabiano (ITA 2796)
Kramnik, Vladimir (RUS 2784) 1/2 1/2 1-0 , 1-0 Areshchenko, Alexander (UKR 2709)
Le, Quang Liem (VIE 2702) 1-0 0-1 1-0 , 1/2 Grischuk, Alexander (RUS 2785)
Karjakin, Sergey (RUS 2772) 1/2 1/2 1/2 , 1/2 , 0-1 , 1-0 , 1/2 , 1-0 Eljanov, Pavel (UKR 2702)
Adhiban, B. (IND 2567) 0-1 0-1   Nakamura, Hikaru (USA 2772)
Gelfand, Boris (ISR 2764) 1-0 1/2   Moiseenko, Alexander (UKR 2699)
Hammer, Jon Ludvig (NOR 2605) 0-1 1/2   Kamsky, Gata (USA 2741)
Mamedyarov, Shakhriyar (AZE 2775) 1/2 1/2 1-0 , 1/2 Wei, Yi (CHN 2551)
Vachier-Lagrave, Maxime (FRA 2719) 1-0 1/2   Dominguez Perez, Leinier (CUB 2757)
Dubov, Daniil (RUS 2624) 1/2 1/2 0-1 , 1/2 Korobov, Anton (UKR 2720
Andreikin, Dmitry (RUS 2716) 1/2 1/2 1-0, 0-1 , 1-0 , 1-0 Dreev, Aleksey (RUS 2668)
Svidler, Peter (RUS 2746) 1-0 1/2   Radjabov, Teimour (AZE 2733)
Ivanchuk, Vassily (UKR 2731) 1/2 1/2 1-0 , 1-0 Kryvoruchko, Yuriy (UKR 2678)
Granda Zuniga, Julio E (PER 2664) 0-1 1-0 1-0 , 1/2 Giri, Anish (NED 2737)
Vitiugov, Nikita (RUS 2719) 1/2 1/2 1/2 , 1/2, 1/2 , 1/2 , 1/2 , 0-1 Morozevich, Alexander (RUS 2739)
   
ChessBase.com: Kolo 1.1 , Kolo 1.2 , Kolo 1.3 , Kolo 2.1 , Kolo 2.2 , Kolo 2.3 , Kolo 3.1 , Kolo 3.2 , Kolo 3.3
Wiki:
https://en.wikipedia.org/wiki/Chess_World_Cup_2013
Turnajový pavúk:
http://www.chessworldcup2013.com/games/pairings
Oficiálna stránka podujatia:
http://www.chessworldcup2013.com/
   

16/08 2013, 16:30 34.medzinárodný šachový turnaj SNP "Bardejov 2013" (SVK)

Tradičný šachový turnaj SNP „Bardejov 2013“ mal 9.-11. augusta už svoje 34. pokračovanie. Aj keď mu v tom čase na Slovensku konkurovali štyri ďalšie turnaje, mal bardejovský turnaj pri účasti 32 hráčov dobrú výkonnostnú úroveň. Do turnaja Bardejovskému šachovému klubu sa okrem slovenských šachistov prihlásili hráči z Nemecka, Poľska a Českej republiky.

V 7-kolovom turnaji si už po tretíkrát za sebou zopakoval víťazstvo favorit turnaja majster FIDE Juraj Druska, ktorý z Liptovskej šachovej školy prestúpil do ŠK Prakovce. Druska v turnaji stratil iba jeden bod po remízach v posledných dvoch kolách s M. Fedorkom (Slávia Košice) a J. Veselovským (BŠK Bardejov). S polbodovým odstupom na 2. mieste skončil Milan Bednár (BŠK), ktorý v 3. kole prehral s víťazom turnaja a v poslednom remizoval s Poliakom Ryszardom Dorsom. Aj tretie miesto s 5 bodmi patrilo domácemu hráčovi Antonovi Kovaľovi, ktorý stratil dva body prehrami vo 4. kole s Druskom a v 6. kole s Bednárom, a o pomocné hodnotenie predstihol víťaza z roku 2010 Dorsa (KS Dors Ruda Śłąska). Ďalších 6 hráčov získalo po 4,5 bodu, z ktorých mal najlepšie pomocné hodnotenie Martin Fedorko.
Prekvapením bola výborná kombinačná hra vyše roka nehrajúceho 15-ročného Adama Buzinkaya (BŠK), ktorý so ziskom 4,5 bodu obsadil výborné 9. miesto. Stal sa aj víťazom žiackej kategórie do 15 rokov pred Zuščinom a Ferkovou (obaja BŠK), ktorá bola najúspešnejšou žiačkou turnaja. Aj Zuščin a Ferková sa prezentovali dobrou hrou a často potrápili aj tých skúsenejších a starších hráčov.
V seniorskej kategórii 60 a viacročných zvíťazil Jozef Dubovecký (ŠK Zlín) pred Gustávom Šturcom (ŠK Slovan Bratislava) a Andrejom Šuťákom (Reinter Humenné). Z hráčov s osobným ratingom do 1800 bodov zvíťazil Slavomír Furman (BŠK) pred Vladimírom Verbom (MŠK Vranov nad Topľou) a Pavlom Žigom (Slávia Košice). Vecnú cenu si z Bardejova odniesol aj najstarší účastník turnaja Šuťák z Humenného.

Konečné poradie: 1. Juraj Druska 6, 2. Milan Bednár 5,5, 3. Anton Kovaľ, 4. Ryszard Dors po 5 bodov, 5. Martin Fedorko, 6. Peter Staríček (BŠK), 7. Vladimír Jacko (ŠK Prakovce), 8. Ján Veselovský (BŠK), 9. Adam Buzinkay a 10. Jozef Dubovecký po 4,5 bodu. Zo štyroch 4-bodových hráčov mal na 11. mieste najlepšie pomocné hodnotenie bývalý predseda Slovenského šachového zväzu Gustáv Šturc z Bratislavy. Kompletné poradie.

Organizátorom turnaja sa už druhý rok nepodarilo „trafiť“ termín tak, aby nekolidoval s ďalšími turnajmi na Slovensku. Prichádzajú tak o početnejšiu účasť hráčov. (Ivan Dzuriš)


Mesto Bardejov

14/08 2013, 20:20 8.šachový turnaj 2013 Opatovce (SVK)

„Z Opatoviec do Boršíc, od Váhu k Morave“ - 2. medzinárodný slovensko-český šachový turnaj

V nedeľu 4. augusta 2013 sa v obci Opatovce (pri Trenčíne) v rámci projektu „Z Opatoviec do Boršíc, od Váhu k Morave“ konal 2. medzinárodný slovensko-český šachový turnaj, v rámci 8. ročníka už tradične poriadaného šachového turnaja. Okrem šachistov z Boršíc a Opatoviec sa ho zúčastnil rekordný počet šachistov z okolitých miest a obcí a to 71.
Najviac sa darilo Igorovi Srvátkovi , ktorý sa umiestnil na prvom mieste, druhé miesto získal Peter Ábel a tretie miesto obsadil Roman Psota. V kategórii detí vyhrala Andrejka Slaba, v kategórii žien získala prvé miesto pani Tomaniková.
Poďakovanie patrí vedeniu obce Opatovce, pohostinstvu pani Blahovej, potravinám pani Opačitej, pani Struhárovej, a predovšetkým Ing. Pavlovi Ondriškovi.

Konečné poradie v turnaji po 9.kole:
1.Srvátka Igor (2206 ŠK Trenčín) 7,5b 2.Ábel Peter (2214 ŠK Kúpele Piešťany) 7b 3.Psota Roman (2030 ŠK Trenčín) 7b 4.Fiala Václav (2192 ŠK Boršice) 6,5b 5.Volčík Luděk (2020 ŠK Boešice) 6,5b 6.Pytlík Pavol (2021 ŠK Caissa Bratsilava) 6,5b 7.Kvaššay Peter (2030 ŠK Sparta Považská Bystrica) 6,5b 8.Kijac Miroslav (2150 ŠK Trenčín) 6b 9.Urbanič Martin (1910 ŠK Sparta Považská Bystrica) 6b 10.Spaček Oliver (2045 ŠK Osuské) 6b .... 71 hráčov
Kompletné poradie

Obec Opatovce+foto: http://www.opatovce.sk/zivot-v-obci/fotogaleria/2013/.........2-medzinarodny-slovensko-cesky-sachovy-turnaj/

   

13/08 2013, 16:50 ČEZ Talent Festival 2013 Brno (CZE)

   
Brno, 12. 8. 2013: šachový klub Lokomotiva Brno zve na 38. ročník šachového festivalu ČEZ TALENT FESTIVAL, jehož součástí je také 3. ročník Akademického mistrovství studentů České republiky. Letos si připomínáme 50. výročí, kdy československá reprezentace studentů přivezla zlato na Akademickém mistrovství světa v Budvě.

Od roku 1976 pořádá šachový klub Lokomotiva Brno šachový festival. Během osmatřiceti let doznal turnaj mnoha změn. Původně to byl dvoudenní Veletržní turnaj, na kterém startovaly stovky účastníků (rekord kolem 700), a který – poprvé v Československu – řídil počítačový program. Od 90. let minulého století do loňského roku probíhal pod názvem Trade Fair Chess Festival. Pro letošní - a doufejme i pro následující ročníky - se podařilo získat nového partnera, Nadaci ČEZ. Letos se pod hlavičkou ČEZ Talent festivalu uskuteční v posledním srpnovém týdnu hned několik turnajů. Kromě již zmiňovaného Akademického mistrovství České republiky vysokoškolských studentů proběhnou turnaje pro hráče všech úrovní, napříč generacemi. Na své si přijdou milovníci Fischerovek, bleskovek, Ingols i Rapid šachu.

„Vysokoškolský šach má u nás velkou tradici, zejména v posledních třech letech posílenou spoluprací s VUT v Brně," vysvětluje jeden z organizátorů ČEZ Talent festivalu Břetislav Eichler a dodává: „hlavní turnaj bude letos mimořádně silně obsazený, prvních padesát hráčů má ELO přes dva tisíce bodů!". Do Brna se sjedou hráči nejen z celé České republiky, ale i z Polska, Německa, Rakouska, Slovenska, Ruska a Lotyšska. Účast potvrdili velmistři a mezinárodní mistři, jako třeba WGM Eva Kulovaná, GM Jiří Lechtýnský, GM Tomáš Polák, GM Jan Bernášek, GM Petr Velička, IM Aleksei Kireev (RUS), IM Alois Lanč, IM Cyril Ponížil, IM Jaroslav Bureš, IM Marián Kantorík (SVK), IM Virgilius Dambrauskas (POL) a další.

Simultánku na dvaceti šachovnicích si letos zahraje GM Jan Bernášek, loňský vítěz festivalu a Akademický mistr ČR 2011 a 2012. Těšíme se také na besedu s přímými účastníky a držiteli zlaté medaile z Akademického mistrovství světa v Budvě 1963 velmistrem Vlastimilem Jansou a pokud zdraví dovolí také s brněnským šachistou IM Josefem Augustinem, která proběhne v sobotu 31. srpna od 14:30 hod, po skončení bleskového turnaje. Pro všechny účastníky festivalu jsou připraveny i pestré doprovodné akce - klání ve stolním tenise, turnaje v nohejbalu a volejbalu, výlet na hrad Špilberk.

Kontaktní osoby: Ing. Miloš Kocí, mobil: 777 807 877; Eva Pekárková, e-mail: lokobrno@gmail.com

Více informací zde: http://ceztalentfestival.webgarden.cz/rubriky/cez-talent-festival-2013
http://www.sklokobrno.cz/veletrh.html

 

12/08 2013, 20:20 Riga Technical University Open 2013 (LAT)

V dňoch 5.8.-11.8.2013 prebehol v Rige medzinárodný šachový turnaj. Do turnaja nastúpila osmička hráčov z Českej republiky a najvyššie sa umiestnil GM Igor Rausis (2552). Najlepšou ženou a jediným zástupcom Slovenska v turnaji bola IM Zuzana Štočková (SVK 2359) na 43. mieste so ziskom 5,5 boda.

Konečné poradie v turnaji A po 9.kole:
1.GM Socko Bartosz (POL 2646) 7b 2.GM Van Kampen Robin (NED 2606) 7b 3.IM Antipov Mikhail (RUS 2488) 6,5b 4.GM Burmakin Vladimír (RUS 2565) 6,5b 5.GM Kovalenko Igor (LAT 2646) 6,5b .... 9.GM Rausis Igors (CZE 2552) 6,5b .... 40.IM Ponížil Cyril (CZE 2421) 5,5b .... 43.IM Štočková Zuzana (SVK 2359) 5,5b .... 46.GM Štoček Jiří (CZE 2558) 5,5b .... 173 hráčov

Výsledky na Chess-Results.com: http://chess-results.com/tnr88760.aspx?art=1&lan=5&fedb=SVK&turdet=YES&flag=NO&wi=984
NSS:
http://www.nss.cz/rausis-v-prvni-desitce
Oficiálna stránka podujatia:
http://www.rtuopen.lv/

  IM Zuzana Štočková (SVK 2359) najlepšia žena v turnaji

12/08 2013, 20:10 4.Open Oravská Priehrada 2013 (SVK)

Štvrtý ročník FIDE turnaja a zároveň Majstrovstvá Oravy jednotlivcov v praktickom šachu " Open Oravská Priehrada 2013" sa hral v dňoch 9.8.-11.8.2013. V turnaji na 7.kôl v hoteli Studnička si na Oravu našlo cestu 102 šachistov a zviťazil v ňom Peter Adamko (2190) Chess Club Turzovka.

Konečné poradie v turnaji po 7.kole:
1.Adamko Peter (2190 Chess Club Turzovka) 6b 2.Macko Michal (2136 ŠK Liptov) 6b 3.Nicolini Alexander (2133 Lokomotíva Trnava) 5,5b 4.Bartek Ladislav (2006 ŠK Kriváň L.Ondrašová) 5,5b 5.Kusiak Matej (2193 TJ Slávia Košice) 5b 6.FM Mrva Vladimír (2177 ŠK Sabinov) 5b 7.Danada Tomáš (2081 ŠK Doprastav Bratislava) 5b 8.Štric Dušan (2066 ŠK TH Junior Banská Bystrica) 5b 9.Veselský Jozef (2149 Športový klub Potôňská veža) 5b 10.Murín Pavol (2013 MŠK Dolný Kubín) 5b .... 102 hráčov

Výsledky na Chess-Results.com: http://chess-results.com/tnr105440.aspx?lan=4 , Excel
Šach na Orave:
http://www.sachnaorave.sk/

12/08 2013, 19:40 12.FIDE Open Pohorelá 2013 (SVK)

Šachový klub Orlová Pohorelá poriadal v dňoch 8.8.-11.8.2013 12.ročník šachového turnaja "FIDE Open Pohorelá". V turnaji na 7.kôl sa za šachovnicami zišlo 20 hráčov.

Konečné poradie v turnaji po 7.kole:
1.Kravec Patrik (1939 ŠK Sabinov) 5b 2.Banduka Željko (2120 TJ Slávia Caissa Čadca) 5b 3.Korestenski František (CZE 2190) 5b 4.Panis Radim (2052 ŠK Veža CVČ Banská Bystrica) 5b 5.Snider Lukáš (1983 ŠK Podpoľanie) 4,5b 6.Onderčin Martin (1856 ŠK Apollo Slovnaft Bratislava) 4b 7.Kanoš Jozef (1957 ŠK Orlová Pohorelá) 4b 8.Rogos Ján (1810 ŠK Magnezit Jelšava) 4b 9.Solovič Rastislav (1844 ŠO Spartak Myjava) 3,5b 10.Páka Miroslav (1928 Šk Senica) 3,5b .... 20 hráčov

Chess-Results.com: http://chess-results.com/tnr108300.aspx?lan=4 , Excel
Obec Pohorelá:
http://www.pohorela.sk/pages/clanok.php?id=1893


Obec Pohorelá

11/08 2013, 11:40 5.Open Senica 2013 (SVK)

Šachový klub Osuské poriadal v dňoch 3.8.-9.8.2012 5.ročník medzinárodného šachového turnaja Open Senica. Súčasťou podujatia bol i mládežnícky turnaj "Junior Open" a doprovodný bleskový turnaj v ktorom zvíťazil František Jablonický (2107) ŠK Osuské. Fotografie z turnaja zaslal Rasťo Diviak.

Konečné poradie v turnaji Open po 9.kole:
1.Pagerka Martin (SVK 2243) 6,5b 2.Jozefek Michal (SVK 2202) 6,5b 3.Jablonický František (SVK 2107) 6b 4.Slobodník Michal (SVK 1827) 6b 5.Ovsepyan Arshak (GER 1979) 6b .... 23 hráčov
Kompletné poradie

Konečné poradie v turnaji Junior po 8.kole:
1.Antálek Rudolf (1224 ŠK Skalica) 7,5b 2.Filípek Norbert (1269 ŠK Láb) 7b 3.Sobek Michal (1096 ŠK Láb) 5b 4.Chĺpek Daniel (1148 ŠK Slovan Bratislava) 4,5b 5.Seleng Simon (1239 Šk Doprastav Bratislava) 4,5b .... 15 hráčov
Kompletné poradie

Výsledky na Chess-Results.com: http://chess-results.com/tnr103947.aspx?lan=4
Oficiálna stránka podujatia:
http://opensenica.jogo.sk/

Partia Pagerka - Sahidi Junior Open
Prvých 5 hráčov v celkovom poradí Open Senica, víťaz Martin Pagerka s pohárom.

09/08 2013, 19:40 Chess World Cup 2013 Tromso (NOR)

Najbližšou svetovou šachovou udalosťou bude v dňoch 10.8.-3.9.2013 Svetový pohár v nórskom Tromso, ktorý je kvalifikačným turnajom pre Turnaj kandidátov. Nórske mesto bude v roku 2014 hostiť šachovú olympiádu.

Číslo 1 má Levon Aronian (ARM), dvojku Fabiano Caruana (ITA) a trojku Vladimír Kramnik (RUS). Česká šachová jednotka David Navara , ktorý dostal na svetový pohár divokú kartu sa v prvom kole stretne s argentínskym veľmajstrom Sandro Marecom. Druhý český hráč hrajúci v tomto turnaji je s číslom 77 Zbyněk Hráček, ktorý bude hrať s Viktorom Bologanom z Moldavska.
Sergej Movsesjan sa v prvom kole stretne s Jon Ludvigom Hammerom z Nórska.

Wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Chess_World_Cup_2013
Turnajový pavúk:
http://www.chessworldcup2013.com/games/pairings
Oficiálna stránka podujatia:
http://www.chessworldcup2013.com/

09/08 2013, 18:10 Arad Open 2013 (ROU)

V dňoch 3.8.-9.8.2013 sa v rumunskom Arade hral medzinárodný šachový turnaj. Medzi 242 hráčmi zo 16 krajín bol i IM Tamas Petényi (2480), ktorý v turnaji obsadil 25.priečku so ziskom 6 bodov. V turnaji zvíťazil IM Konstantin Tarlev (2545) z Ukrajiny.

Konečné poradie v turnaji po 9.kole:
1.IM Tarlev Konstantin (UKR 2545) 7,5b 2.GM Czebe Attila (HUN 2467) 7,5b 3.IM Georgescu Tiberiu (ROU 2419) 7b 4.IM Enchev Ivajlo (BUL 2450) 7b 5.IM Filip Lucian (ROU 2453) 7b 6.Doros Radu-Marian (ROU 2307) 7b .... 25.IM Petényi Tamas (SVK 2480) 6b .... 242 hráčov

Fotogaléria: http://www.aradopen.com/2013/?op=arts&cat=69
Výsledky na Chess-Results.com:
http://www.chess-results.com/tnr103516.aspx?lan=4
Oficiálna stránka podujatia:
http://www.aradopen.com/2013/

   

09/08 2013, 17:20 16.Olomoucké šachové léto 2013 (CZE)

V dňoch 31.7.-8.8.2013 sa v Olomouci konal už tradičný letný šachový festival "Olomoucké šachové léto", v tomto roku s poradovým číslom 16. Okrem nižšie uvedených turnajov sa ešte hral IM turnaj, turnaj seniorov a doprovodný rapid a bleskový turnaj. Samotný festival zahajovala simultánka IM Pavla Šimáčka na olomouckom námestí.

Konečné poradie v GM turnaji po 9.kole:
1.GM Krejčí Jan (CZE 2521) 6b 2.GM Mirzoev Azer (AZE 2536) 6b 3.IM Narayanan Srinath (IND 2475) 5,5b 4.IM Rzayev Bahruz (AZE 2429) 5,5b 5.IM Šimáček Pavel (CZE 2468) 5b .... 10 hráčov

Konečné poradie v Open turnaji po 9.kole:
1.IM plát Vojtěch (CZE 2470) 8b 2.FM Kazakov Konstantin (KAZ 2307) 7,5b 3.IM Pasiev Rakhim (RUS 2376) 7b 4.IM Jasný Stanislav (CZE 2311) 7b 5.FM Kriebel Tadeáš (CZE 2351) 7b .... 139 hráčov

Fotogaléria: http://www.a64.cz/tournaments/olomouc2013/fotogalerie_cz.php
Výsledky na Chess-Results.com:
http://chess-results.com/tnr107440.aspx?lan=4
Oficiálna stránka podujatia:
http://www.a64.cz/tournaments/olomouc2013/

   

06/08 2013, 20:50 Czech Tour 2013/2014 (CZE)

Vážení šachoví přátelé, dovolujeme si Vás co nejsrdečněji pozvat na další letošní turnaje XIII. ročníku seriálu CZECH TOUR 2013/2014:

31.8.-8.9. 2013 XII. ročník SUNNY BEACH OPEN (Sluneční pobřeží, Bulharsko) http://www.czechtour.net/cz/sunny-beach-open/

21.-28.9.2013 IX. ročník OPEN VYSOČINA (Třebíč) http://www.czechtour.net/cz/open-vysocina/

26.10.-2.11.2013 XIV. ročník OPEN LIBEREC http://www.czechtour.net/cz/open-liberec/

16.-23.11. 2013 IV. ročník OPEN BRNO http://www.czechtour.net/cz/open-brno/

24.-30.11. 2013 V. ročník OPEN PLZEŇ http://www.czechtour.net/cz/open-plzen/

Dr. Jan Mazuch, Director of CZECH OPEN & CZECH TOUR - j.mazuch@avekont.cz
CZECH OPEN - International Chess and Games Festival -
http://www.czechopen.net
CZECH TOUR - International Chess Festivals Series -
http://www.czechtour.net
International Chess Calendar -
http://calendar.avekont.cz/
Sachovy kalendar turnaju v CR a SR -
http://kalendar.avekont.cz/
Sachovy obchod / Chess shop -
http://www.avekont.cz/shop
Rekreacni chalupa Jadrna -
http://www.chalupajadrna.cz/

06/08 2013, 20:40 Memoriál Karla Opočenského 2013 Most (CZE)

ŠK Chess Most usporiadal v dňoch 2.8.-4.8.2013 šachový festival na počesť mosteckého rodáka medzinárodného šachového majstra Karla Opočenského.

Konečné poradie v rapid turnaji po 7.kole:
1.Tůma Jakub (2290 Holdie Praha) 6b 2.Hába Zdeněk (2228 Gordic Jihlava) 6b 3.Hadraba Vladimír (2211 ŠK Teplice) 5,5b 4.Mikeš Jan (2080 ŠK Ústí nad Labem) 5b 5.Říha Jaroslav (2080 Libouchec) 5b .... 42 hráčov
Výsledky na Chess-Results.com:
http://chess-results.com/tnr107997.aspx?lan=4 , Excel

Konečné poradie v rapid turnaji po 17.kole:
1.Konopka Michal (2440 Turnov) 14,5b 2.Tůma Jakub (2290 Holdie Praha) 14,5b 3.Gregor Jiří (2276 TJ Neratovice) 14,5b 4.Hána Zdeněk (2228 Jihlava) 12b 5.Horák Jiří (2178 Jirkov) 11b .... 18 hráčov
Výsledky na Chess-Results.com:
http://chess-results.com/tnr107996.aspx?lan=4 , Excel

Wiki Karel Opočenský: http://cs.wikipedia.org/wiki/Karel_Opo%C4%8Densk%C3%BD


Mesto Most
 

05/08 2013, 19:00 Bleskový turnaj "U Pásků" - srpen 2013 Brno (CZE)

   
Výsledky, komentár a partiové ukážky k poslednému bleskovému turnaju "U Pásků" hranom v sobotu 3.8.2013 v klubovni Lokomotivy Brno od p.Jana Kalendovského. Pokračovanie článku si môžete pozrieť v prílohe.

05/08 2013, 18:45 9.FIDE Open Tábor 2013 (CZE)

Druhá vlna letných prázdninových openov v Českej republike pokračovala v dňoch 28.7.-4.8.2013 keď bol na programe 9.ročník medzinárodného turnaja FIDE Open Tábor. Turnaj organizoval ŠO Sokol Tábor za účasti 135 hráčov. V slušne obsadenom turnaje zvíťazil IM Sebastian Plischki (2413) z Nemecka.

Konečné poradie v turnaji po 9.kole:
1.IM Plischki Sebastian (GER 2413) 7b 2.GM Neuman Petr (CZE 2522) 7b 3.IM Hausner Ivan (CZE 2387) 7b 4.GM Yagupov Igor (RUS 2389) 7b 5.FM Mudrák Josef (CZE 2330) 7b 6.IM Ganaus Hannes (AUT 2257) 6,5b 7.IM Heinzel Olaf (GER 2379) 6,5b 8.Borkovec Milan (CZE 2188) 6,5b 9.Ilandzis Spyridon (GRE 2162) 6,5b 10.Trepka Jan (CZE 2196) 6,5b .... 135 hráčov

Fotogaléria: https://plus.google.com/u/0/photos/101056262373063621706/albums/5906137777066943825?hl=cs
Výsledky na Chess-Results.com:
http://chess-results.com/tnr107338.aspx?lan=4 , Excel
ŠO Sokol Tábor:
http://www.sokolta.cz/

   

05/08 2013, 18:30 6.Prešov Open 2013 (SVK)

V termíne 27.7.-3.8.2012 sa konal v Prešove šachový open na ktorom záštitu prevzal primátor mesta Prešov. V turnaji na 9.kôl zasadlo za šachovnice 46 hráčov. V turnaji minuloročné prvenstvo obhájil najvyššie nasadený hráč turnaja GM Mikuláš Maník (2412).

Konečné poradie v turnaji po 9.kole:
1.GM Maník Mikuláš (2412 TJ Inbest Dunajov) 8,5b 2.Sremaňák Slavomír (2160 PSK Dason Prešov) 6,5b 3.Garancobský Pavol (2041 PSK Dason Prešov) 6b 4.Ištoňa Martin (2069 ŠK Sabinov) 6b 5.Timko Milan (1943 Prvý ŠK Košice) 6b 6.Balasz Attila (1855 ŠK Bodva CVČ Moldava nad Bodvou) 6b 7.FM Mrva Vladimír (2186 ŠK Sabinov) 5,5b 8.Lakatoš Tomáš (2087 ŠO TJ slávia UPJŠ Košice) 5,5b 9.Jurčišin Imrich (2046 TJ Slávia Košice) 5,5b 10.Csala Ján (2137 Šk Bodva CVČ Moldava nad Bodvou) 5,5b .... 46 hráčov

Výsledky na Chess-Results.com: http://chess-results.com/tnr107304.aspx?lan=4 , Excel
Mesto Prešov:
http://www.presov.sk/portal/?c=12&id=20830


Mesto Prešov

04/08 2013, 21:50 6.Jarmočný turnaj 2013 Stropkov (SVK)

Pri príležitosti Stropkovského jarmoku, sa konal už 6.ročník rapid turnaja v sobotu 3.8.2013. V turnaji na 7.kôl, tempom 2x15 minút si zahralo 40 hráčov zo Slovenska a Polska. V turnaji zvíťazil Ján Veselovský BŠK Bardejov. Medzi žiakmi do 15 rokov zvíťazil Richard Volčko a v kategórii do 10 rokov si prvenstvo odniesol Maximovi Markovi z CVČ Orgovánová Košice.

Konečné poradie v turnaji po 7.kole:
1.Veselovský Ján (2019 BŠK Bardejov) 6b 2.Fenik Jozef (1719 MŠK Vranov nad Topľou) 5,5b 3.Paňko Radoslav (1732 ŠK Stropkov+Svidník) 5,5b 4.Janzer Hubert (1813 S-KKS Polonia Przemysl) 5,5b 5.Volčko Richard (1811 BŠK Bardejov) 5b 6.Hurtuk Radovan (1809 ŠO ŠKM Stará Ľubovňa) 5b 7.Mikitka Adrián (1193 ŠK Stropkov+Svidník) 4,5b 8.Wozny Tomasz (1763 MKS Polonia Przemysl) 4,5b 9.Szelag Przemyslaw (1800 MKS Polonia Przemysl) 4,5b 10.Tejová Alexandra (1565 BŠK Bardejov) 4,5b .... 40 hráčov

Fotogaléria: https://plus.google.com/photos/110566838979572993101/albums/5907887459293176769?tab=mq
Výsledky na Chess-Results.com:
http://chess-results.com/tnr106409.aspx?lan=4 , Excel
ŠK Stropkov+Svidník:
http://stropkov-svidnik.chess.sk/

   

04/08 2013, 21:20 Memoriál MUDr. Kazimíra Kvietka 2013 Kremnické Bane (SVK)

Šachový klub Mestské lesy Kremnica usporiadal v sobotu 3.8.2012 víkendový rapid turnaj "Memoriál MUDr. Kazimíra Kvietka". V turnaji na 9.kôl tempom 2x15 minút si zahralo symolických 64 hráčov. Fotografie z turnaja zaslal p.Stanislav Kuchyňa.

Konečné poradie v turnaji po 9.kole:
1.FM Briestenský Rastislav (2301 Šk Slovan Bratislava) 8b 2.FM Vyparina Matej (2277 TJ Mladosť Žilina) 7b 3.Milcová Zuzana (2060 ŠK Medea Martin-Žabokreky) 6,5b 4.Gábriš Ondrej (2243 KŠ Pezinok) 6,5b 5.Marko Anton (2079 CVČ Topolčany) 6,5b 6.Zavarský Juraj (1987 ŠK Investpol Liptovská Štiavnica) 6,5b 7.Galbavý Dušan (1904 ŠO Central Žilina) 6,5b 8.Kanianský Miroslav (2203 ŠK Prievidza) 6b 9.Valuška Ján (2051 TJ Slávia TU Zvolen) 6b 10.Zvarík Martin (2216 TJ Mladosť Žilina) 6b .... 64 hráčov

Výsledky na Chess-Results.com: http://chess-results.com/tnr107794.aspx?lan=4 , Excel

   
   

04/08 2013, 20:55 14.Šampionát Európy žien 2013 Belehrad (SRB)

V dňoch 23.7.-3.8.2013 sa v Belehrade konal 14.ročník Majstrovstiev Európy žien.V turnaji medzi 168 hráčkami Českú republiku reprezentujú WIM Karolína Olšarová (2246), WIM Tereza Olšarová (2203) a WFM Martina Folková (2189). Za Slovenskú republiku štartuje WGM Julia Kochetkova (2328).

Hralo sa švajčiarským systémom na 11.kôl tempom 90 minút na 40 ťahom + 30 minút do konca partie s prídavkom 30s/ť. Partie začínajú od 15:30. Okrem cenového fondu je v hre i účasť na Svetovom pohári, kde postúpi prvých 14 hráčok.

Priebežné poradie v turnaji po 8.kole:
1.GM Hoang Thanh Trang (HUN 2467) 9b 2.IM Melia Salome (GEO 2428) 8b 3.IM Mkrtchian Lilit (ARM 2454) 8b 4.GM Cmillyte Viktorija (LTU 2497) 8b 5.GM Kosteniuk Alexandra (RUS 2489) 6,5b .... 46.WGM Kocetkova Julia (SVK 2328) 6,5b .... 57.WIM Olšarová Tereza (CZE 2203) 6b .... 169 hráčok

Výsledky na Chess-Results.com: http://chess-results.com/tnr98226.aspx?lan=4
Oficiálna stránka turnaja:
http://belgrade2013.org/index.php/en/

04/08 2013, 20:50 23.Medzinárodná šachová dovolenka 2013 Praha (CZE)

Už tradične sa počas letných prázdnin hrajú v Prahe uzatvorené kruhové turnaje pod názvom "Medzinárodná šachová dovolenka". Tento rok v 23.ročníku prebiehajú tri turnusy v termínoch 13.7.-19.7., 20.7.-26.7. a 27.7.-3.8.2012. Turnaj je zároveň 16.ročníkom Memoriálu profesora Jaroslava Pelikána.
Šachová dovolenka je určená pre šachistov všetkých výkonností a veku i pre doprovodné osoby, ktoré hrať nebudú. Turnaje hostí hotel Amarilis v Prahe.

1.turnus 13.-19.7.2013: 2013 H11 , 2013 K11 , 2013 M11 , 2013 R11, R11A, R11B, Blesk I
2.turnus 20.-26.7.2013:
2013 M21 , 2013 K21 , 2013 H21 , 2013 V21 , R21A , R21B, Blesk II
3.turnus 27.-3.8.2013:
2013 M31, 2013 K31, 2013 K32, 2013 H31, 2013 V31, 2013 R31

Oficiálna stránka turnaja: http://www.schach-prag.de/cz/index.html

01/08 2013, 20:50 12.Letný šachový tábor Koník 2013 PT Javorina Stará Myjava (SVK)

Letný šachový tábor Koník je opäť o rok starší. Doteraz posledným ročníkom sme teda uzatvorili prvý tucet. Záujem účastníkov bol tento rok ešte vyšší ako v roku minulom, donedávna rekordnom. Približne 2,5 mesiaca pred začiatkom sme už mali naplnenú kapacitu (minulý rok to bolo mesiac pred termínom) a tak som musel odmietať prihlášky nielen zo Slovenska, ale aj z Českej republiky. Rekordný počet 75 prihlásených detí už bol na hranici únosnosti a nad túto métu v tomto okamihu neplánujeme ísť. Skôr pôjdeme cestou selekcie a prísnejšieho výberu účastníkov. Opäť bola dievčat cca štvrtina z celkového počtu (19 zo 75), čo stanovilo ďalší rekord Koníka. Padne o rok dvadsiatka?

Zhodou viacerých okolností a aj snahou dať šancu vyskúšať si niektorým vybraným túto činnosť sa medzi táborových vedúcich tento rok pribudli 4 nováčikovia. Klaudia Kráľová a Karolína Turková zastupovali tú nežnejšiu časť populácie. Druhú dvojicu nováčikov tvorili Andrej Královič a Tomáš Peitl (aj keď ten bol v minulosti 7-násobným účastníkom Koníka). Základné jadro fungujúce spolu už 11 rokov sa spolu s nimi opäť vyhlo ponorkovej chorobe. Naopak, nevyhli sme sa dobrej nálade, ktorá musí byť na tomto podujatí samozrejmosťou. Z pracovných, turnajových resp. osobných dôvodov sme síce prišli o návštevu viacerých predbežne dohodnutých hráčov TOP10 resp. širšej slovenskej či českej špičky, no program bol nakoniec aj bez nich nabitý až až...

Počasie bolo tento rok famózne, dokonca by sme privítali aj nejaký dážď či aspoň nižšiu teplotu. Pani zdravotníčka okrem kontroly a pravidelného podávania liekov nemusela riešiť žiadne väčšie problémy. A tak sa najvážnejšími problémami stali občas kliešte ktoré malým šachistom chceli piť krv, nejaké tie škrabance či odrené kolená.
Pokračovanie správy z 12.ročníka Koníka vrátane obrazovej prílohy od Miroslava Roháčka si môžete prečítať v prílohe.

Oficiálna stránka podujatia: http://konik.jogo.sk/

Najúspešnejšie družstvo súťaže – Skákajúce kamene. Rasťo sa po dlhých 11 rokoch dočkal zlata
Trojica najlepších v šachovom turnaji (1.I.Lintner, 2.M.Karas, 3.P.Puškár).
Tri najlepšie v kategórii dievčat (1.A.Vrtiaková, 2.H.Kopnická, 3.E.Poliaková).
 
A na záver najlepšia trojica v kategórii do 11 rokov (1.S.Sahidi, 2.D.Ferková, 3.E.Miklášová).

Správy zo starších mesiaciov nájdete v ARCHÍVE

webautor Peter Mego mego@px.psg.sk

free counters